Recepti
Domov Recepti Humor Knjiga gostov

 

 

Recepte uporabljate na lastno odgovornost !

1. Recept

V deset litrov vode stresemo 15 dag popraženega ječmena (celo zrnje), 1,5 dag hmelja, pest koruze in 15 dag sladkorja. To naj počasi vre dve uri.
Ko se je tekočina ohladila, jo precedimo skozi krpo, potem dodamo 2 dag kvasa. Po dvanajstih urah pivo natočimo v steklenice, jih zamašimo, zamaške pa prevežemo z vrvico. Steklenice hranimo v hladni kleti. Po desetih dneh je pivo užitno. Bolje je, če leži malo dlje. (Recept kmečkega glasa).

 2. Recept

10 litrov vode, 15 dag sladkorja, 2 dag hmelja, 12 dag žganega ječmena (knajpove kave). Vse skupaj kuhamo dve uri, nato pa ohladimo in precedimo skozi gosto krpo. Še mlačni tekočini dodamo 2 dag kvasa in četrt litra alkohola.
Tekočino dobro premešamo, da se speni, nato jo pustimo mirovati tako dolgo da se gošča usede na dno posode. Potem jo precedimo in pazimo, da se gošča ne dvigne. Pivo natočimo v steklenice, jih zamašimo in shranimo v hladno klet za štiri do pet dni. (Recept iz Tržiča v Nedeljskem dnevniku).
 

3.Recept

Enajst litrov vode, 30 dag sladkorja, 15 dag praženega ječmena (knajp), 2 dag hmelja, 1,5 dag kvasa.
Sladkor, ječmen in hmelj zvežemo v  platneno vrečko in jo damo v vodo. Kuhamo poldrugo uro in počakamo, da se ohladi. V skodelico vlijemo nekaj tekočine, v njej zmešamo kvas, zlijemo nazaj v pivino ter pustimo stati 10 do 12 ur. Nato pivo natočimo v steklenice, jih zamašimo in zamaške pritrdimo z vrvico. Steklenice hranimo na hladnem in temnem prostoru. Uporabno je že čez dva dni.

4. Recept

Petnajst litrov vode, 25 dag ječmena, 25 dag  koruze, 10 dag celega knajpa, 2 dag hmelja. Kuhamo tri ure v vrečki (ali precedimo po kuhanju). Ko se tekočina ohladi, dodamo sladkor in kvas, raztopljen v nekaj pivine.
Vse skupaj zmešamo, nalijemo v steklenice, dobro zamašimo. Čim starejše je pivo, boljše je. (Recept izvira iz Škofja Loke).

5. Recept

Priprava slada: Ječmen namakamo nekaj ur v vodi, ga razgrnemo v tenki plasti na mokro krpo in ga nato pokrijemo z drugo krpo. Tako ga pustimo, da vzkali. Med tem pazimo, da so krpe vedno vlažne. Po možnosti ga nekajkrat premešamo in navlažimo. Tako dobimo zeleni slad. Lahko ga porabimo takoj ali posušimo pri temperaturi okoli 50° C in ga za nekaj časa shranimo. Pred uporabo odstranimo kalčke in koreninice.

Za pripravo piva potrebujemo 2,5 kg slada. Slad grobo zdrobimo in ga stresemo v pet litrov vode. Dobljeno drozgo ob počasnem mešanju počasi segrejemo do 70° C in jo držimo na tej temperaturi vsaj pol ure. Nato drozgo precedimo. Da bi izkoristili preostali sladni sladkor, ostanke na krpi še tri ali štirikrat prelijemo z vodo, ogreto na okoli 70° C. Potrebujemo pet litrov. Dobljeno tekočino, približno 10 litrov, segrejemo  in pustimo močno vreti 15 do 20 minut. Medtem dodajamo tekočini 2,5 dag hmelja.

Dobljeno pivino po kuhanju ohladimo na 10-12° C, ji dodamo 10 dag gosto tekočega pivskega kvasa (lahko tudi pekovskega). Posodo z zakvašeno pivino pustimo mirovati v čistem in hladnem prostoru (8 do 10° C), da se konča alkoholno vrenje. To bo končano, ko se bo visoka pena polegla in kvas usedel na dno. Tako dobimo mlado domače pivo, ki ga je treba precediti in nekoliko ohladiti. Nalijemo ga v čiste in suhe steklenice, jih dobro zaprimo, skaldiščimo najmanj 10 dni v temnem in hladnem prostoru. (Recept pivovarne Laško).
 

NA ZDRAVJE !